Haber Detayı
25 Ocak 2019 - Cuma 17:55
 
ÇOCUKLARINIZI KIŞ HASTALIKLARINDAN NASIL KORURSUNUZ ?
Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özel Çocuklarımızı Kış Hastalıklarından Nasıl Koruyacağımızı Anlattı.
- Haberi
ÇOCUKLARINIZI KIŞ HASTALIKLARINDAN NASIL KORURSUNUZ ?

   Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet ÖZEL' in kış aylarında havaların da soğumasıyla birlikte çocukların öksürük, hapşırık ve burun akıntısı ile başlayıp ateş ile devam eden üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha çok yakalandığını dikkat edilmediği takdirde çocukları çok kolay bir şekilde etkisi altına alan kış hastalıklarının iyileşme süreci bazen uzun sürebileceğini söyledi. Bu nedenle de yapılması gereken; hastalıkları oluşmadan engellemektir.

    KIŞIN ÇOCUKLARIN HASTA OLMASINI ENGELLEYECEK ÖNERİLER:

    Doğru beslenme düzeni kurun: Çocuklarınızı kış hastalıklarından korumada sağlıklı beslenmenin yeri büyük. Okullarda toplu geçirilen yemek zamanları iştahsız çocuklar için özendirici olabilir. Ancak beslenme düzenine evde de aynı şekilde devam edilmesi gerekir. Sabah ailece bir kahvaltı yapın. Akşam yemeklerinde de mutlaka bir araya gelin.

    Vitamin ve mineral takviyesi yapın: İyi beslenemeyen çocuklara, vitamin ve mineral takviyesi yapmak; onları kış hastalıklarından korumak için gerekli olabilir. Buna karşın fazla beslenen ya da obezite sorunu olan çocuklar da ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabilir. Bu çocukların da diyet ve egzersiz programlarıyla fazla kilolarından kurtulmaları gerekir.

    Şekerli gıdalardan uzak tutun: Şekerli gıdalar mikropların vücutta rahat bir şekilde gelişmelerine zemin hazırlar. Bu nedenle çocuklarınızı bu tip yiyeceklerden uzak tutun. Kış hastalılarına karşı çocuğunuza bol sebze ve meyve yedirin. İyi bir koruyucu olan C vitamini alımını arttırın.

    Uyku düzenini sağlayın: Kış hastalıklarından sağlıklı uykunun önemi büyük. Sağlıklı bir uyku düzeni olan çocuğun hem ders başarısı hem de hastalıklara karşı direnci artar. Bu nedenle çocuğunuzun 8- 10 saat uyumasını sağlayın.

     Ağzını kapatmasını öğretin: Çocuğunuza hapşırdığı ve öksürdüğü zaman ağzını mendil ya da ön kol ile kapatması gerektiğini öğretin. Avucun ağza temas ettiği zamanlarda ağızdan çıkan damlacıkların elimizle her yere yayılmasını kolaylaştırır. Özellikle de el yıkama unutulduğunda hastalıklar hızla yayılır.

    Ne çok kalın ne çok ince giydirin: Havalara uygun giyinmek hastalıklardan korunmada büyük önem taşır. Yazdan kışa girerken yaşanan ani hava değişiklikleri çocukların daha hızlı hasta olmasını sağlar. Bu mevsimde çocuğunuzu sıcaklığa uyum sağlayabilmesi için kat kay giydirin. Havanın sıcaklığına göre soyunup giyinebilsin. Terli kalmamalarını ve üşümemelerini sağlayın.

    Bulunduğu ortamda asla sigara içmeyin: Sigara, sadece içene değil, çevreye de zararlı. Sigara içenler her ne kadar bebek ve çocuklardan uzakta içip üzerlerini değiştirseler de, nefeslerindeki ve üstlerine sinen koku sigara bittikten sonra en az 4 saat kadar devam eder. Sigara içilen yerlerde durmak bebekler ve küçük çocuklarda alerjik solunum hastalıklarına yatkınlığı artırır.

    Ellerini yıkamasını sağlayın: Çocuğunuza mutlaka sabunla sık sık el yıkamayı öğretin. Özellikle tuvalet sonrasında mutlaka el temizliğini kontrol edin. Çocuklar okullarda sürekli elleriyle merdiven kenarları, sıra gibi yerlere temas ederler. Hasta çocuklarla da oynarken temas halinde olabilirler. Bu nedenle çocukların hastalığa yakalanma riski her zaman yüksektir. El yıkanmadığı durumlarda çocuklarda kış hastalıkları hızla yayılır. Çocukları kış hastalıklarından korumanın en önemli yolunun ‘elleri yıkamak’ olduğu unutulmamalıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇOCUKLARINIZI, KIŞ, HASTALIKLARINDAN, NASIL, KORURSUNUZ, ?,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ÇOCUKLARINIZI KIŞ HASTALIKLARINDAN NASIL KORURSUNUZ ?
Haber Yazılımı UA-112017877-1